KONYSİAD’ın Gündemi Marka
Aralık 01, 2022
Previous
Next

KONYSİAD’ın gündemi ‘marka’
Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) Olağan Toplantısı’nın konuğu Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu oldu.

Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) toplantısı Hotel Su’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Özhan Sade‘nin küresel dünyada markalaşmanın, pazarlamanın, dijitalleşme ve iletişimin önemini vurguladığı açılış konuşması sonrası ; KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan ve Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten yeni Üye Serkan Sürer‘in ( NEBULA YAT A.Ş.) katılım belgesini takdim ettiler.
Marka Danışmanı ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ,İş İnsanı Özel Oytun Türkoğlu’nun konuk olarak katıldığı programda marka, satış, pazarlama ve satın almanın önemine dikkati çekti. Duygu ve algı yönetiminde markanın yerine işaret eden Türkoğlu, “Biz burada duyguya para ödüyoruz, yani duyularımıza. Markacılıkta eğer beş duyuya aynı anda hitap ediyorsanız satışınız çok kolay. Markanın geçmiş tarihi yaklaşık 7 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk rastlandığı yerler arasında mağara duvarları ve bizonlar var. Daha sonraki süreçte toprak ürünlerinde görülüyor, çanak, çömlek, kiremit, tuğla gibi. Ürünlerin üretildiği yerin belirtilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu topraklardaki kökeni de çok eskilere dayanıyor” dedi.

MARKANIN ÖNEMİ
Markalama ve markalaşma süreçlerinin psikoloji, sosyoloji ve istatistik ile ilişkili olduğunu aktaran Oytun Türkoğlu, “Bu işte en önemli kısım pazar araştırmasıdır. Marka süreklilik arz eder, adım adım ve detaylı şekilde işlenir. Dünya markası çıkarmanın ilk adımı tüm dünyaya uygun bir markalama süreci geçirmektir. Türkiye’den dünya markaları çıkarmak için markalaşmanın eğitimden tanıtım ve teknolojiye kadar halkın da iş birliğiyle gerçekleşebilir. Made in Türkiye etiketinin arkasının doldurulması, kaliteli ürün üretmek ve iyi ticaret yapmak çok önemli” dedi. Toplantıda Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, KONYSİAD üyelerinin sorularını da yanıtladı.
Toplantı kapanış konuşmasını yapan KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan, ” Bitmeyen ekonomik krizlere rağmen, hala ticaretimizi ayakta tutmaya çalışırken, değerli konuğumuz bizlere, marka olma noktasında, önemli açıklamalarda bulundu, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bu belirsiz ortamlarda, akılda net bir şekilde kalıp marka olabilmek, gerçekten hiç de kolay değil ama anladığım kadarıyla, bu konuşmadan çıkacak slogan ‘yerel düşün, küresel hareket et ‘ olacaktır..” dedi.

KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan, Yüksek Danışma Kurulu Başkanı İsmail Bilal, Geçmiş Dönem Başkanı Av. Bora Terzioğlu ve Genel Sekreter Özhan Sade, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzalarından oluşan plaketi Özel Oytun Türkoğlu’na takdim ettiler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.