Konuğumuz ABB Başkanı Muhittin BÖCEK
Eylül 14, 2022
Muhittin Böcek

KONYSİAD güz dönemi toplantısına Başkan Böcek ile başladı

Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) güz döneminin ilk konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Gazeteciler Başkanı İdris Taş, TVSEN Başkanı Okan Kaya, Konyaaltı Jandarma Komutanı Üsteğmen Coşan Evci, Akdeniz Üniversitesi Coğrafya Bölüm Bşk. Prof. Dr. Cemali Sarı, ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, Akdeniz Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Tahsin Şahin, Basın Cemiyeti Başkanı İbrahim Akkaya, Geyikbayır Muhtarı Salih Teker, Akdamlar Muhtarı Osman Yılmaz da toplantıya katılan konuklar arasındaydı. Toplantıda proje ve hizmetlerini anlatan ABB Başkanı Muhittin Böcek, KONYSİAD üyeleriyle görüş alışverişinde bulundu ve sorularını yanıtladı.
Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) yeni dönem toplantılarının ilk konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, raylı sistemin Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4. Etabı ile Konyaaltı-Kundu arasında olacak 5. Etabının proje ihalelerini gerçekleştirdiklerini açıkladı. ABB Başkanı Muhittin Böcek, Halk Su projesinin de ANTSU olarak yakında hayata geçeceğini söyledi.

AÇILIŞ KONUŞMASI KAPLAN’DAN
Yeni dönem toplantılarına başlayan KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Yeni dönemin ilk konuğunun Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek olduğunu belirten İlhami Kaplan, ekonomik değerlendirmelerin yanı sıra , içinde bulunduğumuz süreç ile ilgili, ” Zor zamanlardan geçiyoruz, böyle dönemler, iş birliği ve iletişimin en gerekli olduğu dönemlerdir. Bizi ülke olarak ayakta tutacak en önemli etkilerin başında; ortak hafızamızı muhafaza ederek, milli şuurumuza sahip çıkmak gelir. Birlik ve beraberliğimizi bozmamalıyız. Karşılaşacağımız her türlü zorluğu aşmak için çok değerli bir anahtar kelime bıraktı bizlere Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ Muhtaç olduğun kudret , damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’ Bizler de bu düsturla yol almalıyız.” dedi.

YANLIŞ PROJELER
İlhami Kaplan’ın ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise geçen dönem STK’ların uyarılarına rağmen hayata geçirilen Boğaçayı Projesi’nin yanlış olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını ifade eden ABB Başkanı Muhittin Böcek, “Her gün oradaki kirliliği görüyorsunuz. STK’ların yanlış dediği projeye, o günün parasıyla 131 milyon TL, bugünün parasıyla yaklaşık 500 milyon lira yatırım yapıldı. Ayrıca sahilde erozyon da oluştu” dedi. Konyaaltı Sahili Projesi’nin yapımı ile ilgili sıkıntıları da daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan ABB Başkanı Muhittin Böcek, “Belediye meclisinden yap-işlet-devret modeliyle yapılması kararı alınan proje bu şekilde yapılmadı. Belediye kasasından 254 milyon lira çıktı, kredi çekildi. Bugünün değeri ile 1 milyar TL. İşletmeci firma şimdi sadece para topluyor. Sahilin güvenliği, temizliği, peyzajı ise Büyükşehir’de. Bu doğru değil. O paralarla çok güzel projeler yapılırdı. Biz geçmişte yap-işlet-devret modeliyle Konyaaltı Sahili’nde Türkiye birinciliği almıştık” diye konuştu.

HALK SU ANTSU OLDU
Halka söz verdikleri projeleri bir bir hayata geçirdiklerini aktaran ABB Başkanı Muhittin Böcek şunları söyledi: “Halk Süt ile çocuklarımıza sütlerini gönderiyoruz. Halk Et mağazalarımız beş ilçemizde var. Seyyar tırımız her hafta tek tek ilçelerimizi geziyor. Halk Suyu; ANTSU olarak değiştiriyoruz. Bir ay önce Karsu’yu aldık. En kaliteli sulardan biridir. ASAT ve ALDAŞ ile birlikte bu sağlıklı ve kaliteli suyu halkımıza ulaştıracağız.”

KÖYLÜMÜZE DOKUNUYORUZ
Yerelden kalkınma modeliyle çiftçilere ve kooperatifçiliğe çok önem verdiklerinin altını çizen ABB Başkanı Muhittin Böcek, ücretsiz enerji desteği verilen kooperatif sayısını 30’dan 59’a çıkardıklarını söyledi. Üreticiye, fide yardımı hamur yoğurma makinesi, üzüm sıkma makinesi, süt tankı gibi destekler verdiklerini anlatan ABB Başkanı Muhittin Böcek, Çiftçi Kart gibi projelerle köylüye dokunduklarını söyledi.

ORTAK AKILLA YÖNETİYORUZ
Turizmcilerle birlikte Antalya Turizm Birliği’ni kurduklarını belirten ABB Başkanı Muhittin Böcek, 17 belediye başkanıyla birlikte Antalya’nın turizm çeşitliliğinin tanıtılmasına katkı koyduklarını ifade etti. Kenti ortak akılla yönetmeye önem verdiklerini ifade eden ABB Başkanı Muhittin Böcek, ATSO, STK, esnaf, tarım ve turizm sektörüyle çalıştaylar yaptıklarını anlattı.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA AKILLI KAVŞAKLAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kent içi ulaşımı rahatlatmak üzere kavşak düzenlemeleri ve akıllı kavşak projesini hayata geçirdiklerini aktardı. Böcek, çalışmaları başlayan Deprem Master Planı’nı 2025’e kadar tamamlayacaklarını müjdeledi. Otopark sorununu çözmek için Akdeniz Üniversitesi’nde 1797 kişilik bir otopark inşa etmekte olduklarını belirten ABB Başkanı Muhittin Böcek, 100 milyon lirayı geçecek projenin aynı zamanda afet toplanma merkezi olarak da kente hizmet vereceğini anlattı.

75 BİN KONUTUN ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYORUZ
Sürdürülebilir Enerji ve Eylem Planı hazırladıklarını dile getiren ABB Başkanı Muhittin Böcek, “Güneşten kendi enerjisini üreten ve depolayan Antalya Büyükşehir Belediyemiz, İklim Dostu Kuruluş Belgesi’ni alan Türkiye’deki ilk kamu kurumu ve belediye oldu. Göreve geldiğimizde 7 olan Güneş Enerji Santrali (GES) sayısını 11’e çıkardık. Şimdi 18’e yükseltiyoruz. Bu GES’lerle 75 bin konuta eş değer elektrik üretiyoruz” diye konuştu.

KONYAALTI SAHİLİ İKİNCİ ETAP İHALEYE ÇIKIYOR
Konyaaltı Sahili’nin Boğaçayı Köprüsü ile Liman arasındaki ikinci etap düzenlemesini çok yakında ihaleye çıkaracaklarını açıklayan ABB Başkanı Muhittin Böcek, yap işlet devret modeliyle gerçekleşecek sahil düzenleme projesinde 5 işletmenin yer alacağını söyledi.

4’ÜNCÜ VE 5’İNCİ ETAP RAYLI SİSTEM PROJELERİ
Varsak-Müze arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi’ni hızla tamamladıklarını ifade eden ABB Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4’üncü etabın da proje ihalesini gerçekleştirdiklerini, yatırımla ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan onay beklediklerini kaydetti. Konyaaltı’ndan Kundu’ya uzanacak 5’inci etabın proje ihalesine çıkıldığını söyleyen ABB Başkanı Muhittin Böcek, bu etabın da 22 kilometre olacağı bilgisini verdi.

YURTLAR ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE
Üniversite öğrencilerinin yurt sorununa değinen ABB Başkanı Muhittin Böcek, “335 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunu öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca TÜRGEV’de olan 340 kişi kapasiteli olan yurdumuzun geri alınması ile ilgili kararı Büyükşehir Meclisimizden geçirdik. Çocuk kreşlerimizin sayısı da 11 oldu” dedi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.