2022’nin İlk Konuğu Vali Ersin Yazıcı Oldu
Ocak 17, 2022

KONYSİAD 2022’nin ilk konuğu

Vali Ersin Yazıcı oldu

KONYSİAD 2022’nin ilk konuğu

Vali Ersin Yazıcı oldu

Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) 2022 yılının ilk konuğu Antalya Valisi Ersin Yazıcı oldu.

Vali Ersin Yazıcı, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) Başkanı İlhami Kaplan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda dernek üyeleriyle bir araya gelerek Antalya’nın ekonomisinden, eğitimine kadar 2022 yılı hedeflerini değerlendirdi. Toplantıya Vali Yazıcı’nın yanı sıra Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hüseyin Kurtay, Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Konyaaltı Jandarma Komutanı Binbaşı Özhan Nacar, YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege ve KONYSİAD Üyeleri katıldı.

Toplantının başında derneğe yeni katılan  Üyeler Turan Hacıarifoğlu , Abdulhalik Çekim, Hüseyin Kolpak, Ali Bıdı, Gökhan Taşpınar, katılım belgelerini  Vali Ersin Yazıcı ve KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan’ın elinden aldılar. İş insanlarına “Üyelik Belgeleri”ni takdim eden Vali Yazıcı, çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) Başkanı İlhami Kaplan, 2010 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini ve Antalya’ya gönül veren iş insanları olarak birçok örnek projeye imza attıklarını dile getirdi. Konuşmasında Manavgat’ta yaşanan ve Türkiye’nin en büyük orman yangını olarak tarihe geçen yangına da değinen KONYSİAD Başkanı Kaplan, Vali Yazıcı’ya yangın dönemindeki gösterdiği özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Vali Yazıcı’nın özellikle çocuklara ve eğitime yönelik çalışmalarını büyük beğeniyle takip ettiklerini söyleyen KONYSİAD Başkanı Kaplan; “Geleceğimiz olan çocuklarımıza karşı ilginizden hassasiyetinizden dolayı buradan size bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. AHENK gerçekten çok güzel ve özel bir proje.” diye konuştu.

Önceliğimiz İyi İnsan Yetiştirmek

Toplantıda AHENK Projesine değinen Vali Yazıcı; “Bütün yaptığımız işleri insan için yapıyoruz. İnsanlarımız için yapıyoruz. Mesleğim gereği insanlarla uğraşmayı çok seviyorum. Çünkü her şeyin merkezinde insan var. Bu her şeyin merkezi olan insanın eğitimi benim için çok önemli. Bu sebeple 30 yıllık meslek hayatımda bu konuya hep ağırlık verdim. AHENK Projemiz kapsamında, Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamayı ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmayı amaçlıyoruz. Önceliğimiz değerlerimiz ile yoğrulmuş iyi bir insan yetiştirmek.” dedi.

Meslek liselerinin önemine vurgu yapan Vali Ersin Yazıcı “Hayatla ilgili beklentilerini neredeyse minimize etmiş gençlerimiz var. Hayallerini bile ifade etmekte zorlanan gençlerimiz var. Bu yüzden önceliğimiz meslek liseleridir. Bu çocuklar bizim, bu çocukları hayata hazırlamamız gerekiyor. Meslek hayatım boyunca eğitim her daim önceliğim oldu. Bir öğretmenin çok şey yapabileceğine inanan birisiyim. Ve asla meslek liselerinden vazgeçmemeliyiz” şeklinde konuştu.

KİTAP OKUMUYORUZ

Vali Yazıcı “İlk emri ‘Oku’ olan bir dine mensubuz ancak bizim dinimize mensup olmayan Japonlar yılda 25 kitap okuyor. Finler 17 kitap ile 2. sırada. 210 ülke arasında biz 86. sıradayız. Bir Türk bir kitap bile okumuyor. Ben bunu kabul edemiyorum. Göreve başladığım ilk gün milli eğitimdeki yöneticilere ilk bunu söyledim bu ayıptan kurtulacağız. Şu an Antalya’nın tüm okullarında 40 dakikalık okuma saati başlattık. Bunu çok önemsiyorum” dedi.

TURİZMİNDE MORALLER YERİNDE

Turizm verileri ile ilgili bilgiler paylaşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı “2019 yılından sonra pandemi nedeniyle turizmde morallerimiz bozulmuştu.

Bu yıl biraz moralimiz düzeldi. İnşallah bu hareketliliği önümüzdeki yılda göstereceğiz. Temmuz ayında yükselmeye başlayan turizm hareketliliği özellikle eylül ve ekim aylarında da devam etmesiyle iyi bir sezona imza attık. Ekim ayına baktığımız zaman ise misafir ettiğimiz turist sayısı bakımından hemen hemen en iyi ekim ayını geride bıraktık. Bu bizi çok mutlu etti. 2022 yılı da inşallah turizmde herkesin mutlu olduğu bir yıl olacak. 2022 Antalya’mız için yeni rekorlara imza atacağımız bir yıl olacak. Buna yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Toplantı Plaket takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.